IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Ал Джазира": България с главна роля в руските шпионски афери на Балканите

Но според изданието сега "София се променя"

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Според арабската телевизия "Ал Джазира" България е един от главните центрове, в които оперират агентите на ГРУ, опитвайки се Русия да разпростре влиянието си в региона. Това твърди публикация на медията, носеща името "Шпионската война на Русия на Балканите".

Според "Ал Джазира" България играе голяма роля в руските шпионски афери в региона.

Разбира се, в основата стои отравянето на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия през 2018 година, в която бе открит аналог с подобен случай с участието на българският търговец на оръжие Емилиян Гебрев.

Три години по-рано, през април 2015 г., той изпада в кома, след като е отровен с неизвестно вещество. Синът му и служител на компанията му също се разболява и двамата са лекувани в интензивно отделение.

"Въпреки че българските власти започнаха разследване по случая, те го затвориха през 2016 г. поради липса на напредък", пише "Ал Джазира". И продължава:

"Намирайки сходство в случая със Скрипал, Гебрев алармира българските власти. Той смята, че е бил нападнат заради намерението си да придобие българска оръжейна фабрика и че в отравянето му са замесени руски агенти на ГРУ, потенциално свързани с негов конкурент".

По-нататък арабската медия съобщава, че за разлика от повечето други членове на Европейския съюз и НАТО и страни от Западните Балкани като Албания, Северна Македония и Черна гора, България е отказала да експулсира руски дипломати по случая Скрипал. "Обикновено тези случаи не са такива, каквито изглеждат", цитира тя коментар на премиера Бойко Борисов в Брюксел.

"Но сега София се променя", подчертава "Ал Джазира", цитирана от БГНЕС.

В подкрепа тя припомня повдигнатото обвинение за опит за убийство на 23 януари 2020 г. от прокуратурата при новия главен прокурор Иван Гешев срещу трима руски граждани, за които се смята, че са агенти на ГРУ. В подкрепа на твърдението се припомня и за експулсирането на двама руси дипломати ден по-късно, както и за изгонването на още един руски дипломат през октомври.

"Ал Джазира" цитира и статии в разследващите сайтове Белингкат и Инсайдер, фокусирани върху връзката на един от агентите на ГРУ, участвал в отравянето на Гебрев, Сергей Федотов (с истинско име Денис Сергеев), с отравянето в Солсбъри. Той е резервирал хотелска стая в близост до офиса на Гебрев и е заснет от охранителни камери, пише Белингкат.

По-надолу в публикацията арабската телевизия съсредоточава вниманието си върху поредица от шпионски скандали на Балканите през последните пет години, включващи руски граждани. "Не е тайна, че регионът отдавна е поле на действие на специалните служби на Кремъл", се казва в нея.

"Въпреки че Русия няма войски на място, тя води война срещу Запада и влиянието му на Балканите по друг начин – от пропаганда и дезинформация до помощ за националистически и крайнодесни групи", твърди публикацията.

Телевизията припомня разкрит заговор през октомври 2016 г. от черногорските власти за намерението на "сръбски ултранационалисти и нелоялни служители по сигурността да свалят черногорското правителство". Медията цитира изявление на прокуратурата, според което те са действали в съюз с двама агенти на ГРУ.

Според двата разследващи сайта, единият от тях често е посещавал България през 2014 г., вероятно подготвяйки атаката срещу Емилиян Гебрев.

Медията вижда руско намеса и в действията на Гърция и Северна Македония за уреждане на дългогодишния им спор за името. В подкрепа на това тя припомня юли 2018 г., седмици след подписването на забележителното Преспанското споразумение, когато Атина експулсира двама руски дипломати, действали против сделката.

"Приблизително по същото време премиерът на Северна Македония Зоран Заев атакува гръцко-руски бизнесмен с обвинението, че платил на славомакедонски националисти да подкопаят Договора от Преспа", информира "Ал Джазира".

За руски шпионаж в друга балканска държава, Сърбия, медията дава като пример ноември 2019 г., когато президентът Александър Вучич обвини бивш помощник военен аташе в руското посолство в подкуп на пенсиониран офицер с цел получаване на поверителна информация.

"Повтарящите се шпионски скандали обаче е малко вероятно да нарушат тесните връзки на Русия с региона", продължава публикацията. "Като цяло балканските правителства вярват в ангажираността й и през последните месеци всички те проявяват готовност да поддържат тесни отношения с Русия, въпреки шпионските инциденти".

Медията изтъква по този въпрос посещението на Кириакос Мицотакис в Москва малко преди да бъде избран за премиер, за да се срещне с редица руски представители на високо равнище и да изрази подкрепата си за тесни двустранни връзки.

Изтъква се и съвместният бизнес форум на Северна Македония с Русия, оглавен от Заев и Алексей Груздев, заместник-министър на промишлеността и търговията на Русия.

"По-рано тази година българският премиер Борисов и президентът на Сърбия Вучич бяха рамо до рамо с руския президент Владимир Путин при откриването на газопровода "Турски поток" в Турция", пише в текста, който заключава:"Изглежда няма лидер, който да се интересува от засилване на реториката срещу Кремъл в този момент. Във време, когато френският президент Еманюел Макрон открито призовава за възраждане на дипломатическите отношения с Русия, а германският канцлер Ангела Меркел защитава газопровода "Северен поток-2", Балканите нямат причина да изострят отношенията си с Кремъл".

"Русия отиде твърде далеч в разрушителните си тактики, като най-голяма вреда нанася безочието на ГРУ. Западните държави несъмнено насърчават местните усилия за противопоставяне на руското влияние. Агентите на ГРУ със сигурност ще продължат да обикалят квартала", но те ще бъдат наблюдавани отблизо“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Балкани
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата